fbpx
Liczniki za prąd do wymiany. Nowe muszą być inteligentne

W 2023 roku rozpocznie się wymiana liczników energii na inteligentne. Koszt przedsięwzięcia to 9 miliardów złotych. Będzie rozłożony na osiem lat tak, by nie obciążać budżetów odbiorców energii elektrycznej. Dzięki projektowi Inteligentnych Sieci Energetycznych zyskać mają między innymi wspólnoty mieszkaniowe.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio poinformował o rozpoczęciu realizacji projektu Inteligentnych Sieci Energetycznych. Zapewnił, że na wprowadzeniu inteligentnych liczników skorzystają także odbiorcy prądu.

– Będą mogli śledzić zużycie prądu w czasie rzeczywistym, będą też rozliczani z bieżącego zużycia energii elektrycznej, będzie też automatycznie naliczana bonifikata w przypadku niewłaściwego rozliczenia, możliwe będzie korzystanie z przedpłatowej formy rozliczeń, pomiar zużycia nastąpi bez udziału inkasenta. Pojawi się też możliwość zdalnego sterowania urządzeniami domowymi – wyliczył Piotr Dziadzio.

Ponadto Inteligentne Sieci Energetyczne mają sprzyjać rozwojowi rozproszonej energetyki prosumenckiej oraz minimalizować straty handlowe przedsiębiorstw produkujących energię elektryczną. Zwrócono uwagę, że na Inteligentnych Sieciach Energetycznych zyskają też tzw. prosumenci zbiorowi np. wspólnoty mieszkaniowe. Jeśli zainstalują u siebie systemy fotowoltaiczne, dzięki inteligentnym licznikom będą mogły wewnętrznie rozliczać zużycie energii co nie jest obecnie możliwe.

Wiceminister dodał, że w tzw. ustawie licznikowej z 20 maja 2021 roku powołani zostali już dwaj operatorzy: operator informacji rynku energii, który jest w rękach Polskich Sieci Energetycznych i tzw. Centrum Systemu Informacji Rynku Energii. Zostanie uruchomione od 1 lipca 2024 roku.

– Koszt montażu inteligentnych liczników w całej Polsce szacowany jest na 9 mld zł. Te szacunki są wstępne i ostatecznie postępowania przetargowe pokażą jakie są możliwości cenowe dla samych liczników, ale też dla systemów informatycznych – poinformował Robert Zasina, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

– Wraz Urzędem Regulacji Energetyki rozmawiamy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by ten projekt nie tylko nie przeniósł się bezpośrednio na taryfę, na klientów, ale też znalazł możliwość finansowania m.in. z dotacji unijnych. Mamy takie informacje i przygotowujemy się do tego by w racjonalny sposób wykorzystać dofinasowanie – dodał Piotr Dziadzio.

Liczniki za prąd do wymiany. Nowe muszą być inteligentne
źródło: PAP / foto: Shutterstock

Inteligentne liczniki

Inteligentny licznik nazywany jest też licznikiem smart, AMI lub licznikiem zdalnego odczytu. Jest częścią inteligentnego systemu opomiarowania, zwanego smart meteringiem. Urządzenie samodzielnie dokonuje pomiaru zużytej energii oraz automatycznie przekazuje zebrane dane do przedsiębiorstwa energetycznego. Co istotne – zamontowany w liczniku wyświetlacz pozwala klientowi samodzielnie analizować ilość zużytej energii elektrycznej.

Jak działa inteligentny licznik?

Najistotniejsze możliwości inteligentnych liczników to m.in.:

  • udostępnianie szczegółowych informacji o zużyciu energii elektrycznej z dokładnością do 1 godziny lub nawet 15 minut
  • przekazywanie informacji na temat jakości dostarczanej energii, np. z poziomu napięcia lub przerw w dostawie
  • automatyczne przesyłanie danych o zużyciu energii do przedsiębiorstwa energetycznego, które na tej podstawie może wystawić rachunek
Jakie korzyści daje montaż inteligentnego licznika?
  • szybsze usuwanie awarii
  • ochrona przed oszustami
  • możliwość monitorowania zużycia energii
Inteligentny licznik a bezpieczeństwo danych

Dane zbierane przez liczniki AMI są bezpieczne i chronione zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Komunikacja pomiędzy wszystkimi elementami sieci inteligentnej jest szyfrowana z wykorzystaniem bezpiecznych technologii, stosowanych np. w bankowości internetowej. Równocześnie cały system AMI wykorzystuje najnowocześniejsze techniki uwierzytelniania poszczególnych urządzeń, komunikujących się pomiędzy sobą, aby wykluczyć możliwość włamania.

źródło: tauron-dystrybucja.pl
PRO-house Zarządzanie Nieruchomościami Ewa Głowacka
error: Treść jest chroniona przed kopiowaniem