fbpx
PRO-house Zarządzanie Nieruchomościami: Modrzewiowa 2, Kielce

Zostać w mieście czy wyprowadzić się na przedmieścia? Postawić na mniejsze mieszkanie w centrum czy postawić dom w gminie ościennej? Gdzie w okolicy można kupić działkę w najlepszej cenie? Ile zapłacimy za mieszkanie, dom lub działkę?

W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże lektura raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”. To pierwsze tego typu opracowanie, które portretuje aglomeracje miejskie pod kątem cen mieszkań, domów i działek. Publikacja przedstawia średnie ceny ofertowe nieruchomości z rynku wtórnego, a jej podstawą były ogłoszenia publikowane w maju 2022 roku w portalu nieruchomosci-online.pl.

Cenowy rozdźwięk między stolicami województw a gminami ościennymi bywa ogromny. Na rynku mieszkań różnice sięgają 20-80 proc., przez co nieruchomości w miastach dla wielu są nieosiągalne potwierdza raport portalu nieruchomosci-online.pl, który wziął pod lupę blisko 200 gmin w 16 aglomeracjach. Analiza lokalnych rynków wskazuje, że w przypadku mieszkań rozdźwięk cenowy między miastami wojewódzkimi a gminami ościennymi bywa znaczny.

Z jednej strony mamy aglomeracje, w których średnia cena metra kwadratowego mieszkania w centralnym mieście jest wyższa o 20–40 proc. niż w pobliskich gminach. Taka sytuacja występuje m.in. w aglomeracji szczecińskiej (Szczecin – 8,3 tys. zł/mkw.), łódzkiej (Łódź – 7,2 tys. zł/mkw.), wrocławskiej (Wrocław – 10,4 tys. zł/mkw.) i białostockiej (Białystok – 8,4 tys. zł/mkw.). Z drugiej strony, w niektórych aglomeracjach różnica w cenie mkw. wynosi 40–50 proc. Tak jest m.in. w Krakowie (12 tys. zł/mkw.), Gdańsku (11,8 tys. zł/mkw.) i Katowicach (7,8 tys. zł/mkw.).

Wszystkie wymienione lokalizacje przebija jednak aglomeracja warszawska, ponieważ mieszkania w stolicy bywają droższe od tych w podmiejskich gminach nawet o 60–80 proc. Przykład? W Ożarowie Mazowieckim, Legionowie, Łomiankach czy Otwocku średnia cena mkw. mieści się w przedziale 8–8,6 tys. zł, a w Warszawie jest to aktualnie 13,8 tys. zł.

W województwie świętokrzyskim – jak wskazuje raport – ceny mieszkań, działek i domów są najniższe w Polsce.

DO JAKIEJ KWOTY POSZUKIWANE SĄ MIESZKANIA W KIELCACH?

do 200 tys. zł
5%
do 300 tys. zł
44%
do 400 tys. zł
34%
do 500 tys. zł
11%
do 600 tys. zł
5%
do 700 tys. zł
1%
PRO-house Zarządzanie Nieruchomościami Ewa Głowacka
error: Treść jest chroniona przed kopiowaniem